Ar žinai, kad džinsų pavadinimas gimė gražiajame Genujos mieste? | JEANS4YOU.LT

Ar žinai, kad džinsų pavadinimas gimė gražiajame Genujos mieste?

Džinsai – tai bendrinis pavadinimas, kuriuo apibūdinamos iš džinsinio audinio pasiūtos kelnės. Šiandien tokių drabužių galima rasti turbūt kiekvieno asmens spintoje, tačiau tikrai ne visiems yra žinoma, kad šių drabužių pavadinimas yra susijęs su Genujos miestu. Džinsų istorija yra kildinama iš Kalifornijos valstijoje įkurtos Levio Strausso kompanijos, kurioje 1853 metais buvo pradėtos siūti grubaus audinio kelnės. Šiems drabužiams skirtas audinys buvo gabenamas iš Italijos miesto Genujos, todėl ant audinio dėžių buvo uždėti „Genes“ antspaudai. Amerikiečiai šį žodį tarė „džins“, ir ilgai netruko, kol šis naujas žodis paplito ir prigijo.

Kaip atrodė pirmieji džinsai?

Pirmieji džinsai tikrai nebuvo tokie, kokius esame pratę matyti šiandien. Kelnės buvo pasiūtos iš tvirtos rudos medžiagos ir labiau priminė kombinezoną. Pirmoji mėlynų džinsų partija buvo pagaminta praėjus porai dešimtmečių – 1874-aisiais (gegužės 20 dieną galime minėti mėlynų džinsų „metines“). Pirmieji Levio Strausso pasiūti džinsai turėjo penkias kišenes – trys jų buvo prisiūtos priekyje, ir dvi – nugarinėje dalyje. Tokios kelnės pirmiausia išpopuliarėjo tarp fermerių, kaubojų ir žemkasių vyrų, o vėliau džinsai sudomino ir moteris. Po II-ojo Pasaulinio karo džinsai užkariavo ne tik Europą, bet ir visą pasaulį.

Džinsų revoliucija

Natūralu, kad tokia „aukso kasykla“ kaip džinsų gamyba sulaukė ir kitų verslininkų susidomėjimo. 1889 metais Levis Straussas įgijo labai stiprų konkurentą – tuo metu pasirodė naujas džinsų prekinis ženklas „Lee“. Nuo 1926 metų ši kompanija ėmė siūlyti dar nematytą naujovę – džinsus su užtrauktuku! Dar modernesnį sprendimą pasiūlė „Blue Bell“ kompanija, kuri 1947 metais pradėjo gaminti džinsus kaubojams: šios kelnės turėjo labai gilias kišenes priekyje ir aukštas kišenes gale. Aštuntajame dešimtmetyje įvyko tikras džinsų perversmas: šios kelnės tapo turto ir savotiško statuso simboliu. Gamintojai kūrė specialius modelius turtingiems asmenims, šios kelnės buvo dekoruojamos įvairiais brangakmeniais. Dalykiniuose susitikimuose tapo įprasta dėvėti prabangius džinsinius kostiumus, tačiau tai džinsų istorijoje tebuvo trumpa stotelė. Devintajame dešimtmetyje džinsai neteko savo galios, jaunuoliai mieliau rinkosi kitų tipų kelnes, tačiau 2000-aisiais džinsinių  kelnių pramonė ir vėl atgijo. Įdomu tai, kad šiandien statistinis amerikietis savo spintoje turi 7 poras džinsų, ir šiuos darbužius renkasi bent 4 kartus per savaitę.

Džinsinis audinys buvo sukurtas dar anksčiau

Nors neabejojama, kad džinsinės kelnės yra XIX amžiaus išradimas, tačiau džinsinis audinys buvo sukurtas gerokai anksčiau. XVII amžiaus Italijos tapytojų darbuose aptinkama užuominų, kad džinsiniam audiniui galėtų būti daugiau nei 300 metų! Nežinomo autoriaus piešiniuose pavaizduoti XVII amžiaus šeštojo dešimtmečio žmonės, vilkintys džinsinio audinio drabužius. Viename šių paveikslų pavaizduota džinsinį drabužį taisanti moteris, kitame – išmaldos prašanti mergaitė, vilkinti džinsinio audinio marškinius, o dar kitame – džinsinę striukę vilkintis berniukas.

Džinsų pasaulio įdomybės

Nors šiandien džinsai jau nebėra laikomi prabangos preke (amerikiečiai šiam drabužiui vidutiniškai išleidžia 20-200 JAV dolerių), tačiau išskirtiniai Levi’s kompanijos sukurti džinsai kainavo net 85 000 JAV dolerių! Iš kur tokia kaina? Na, šie džinsai buvo dekoruoti auksu, rubinais ir deimantais, tad nieko keisto, kad jų kaina buvo tikrai neįprasta. Japonų kompanija „Teijin Wow” sukūrė specialius džinsus, kurie prisotinti amino rūgštimis, padeda sustabdyti odos senėjimą bei saugo odą nuo bakterijų. Teigiama, kad šie džinsai savo efektyvumą išlaiko net dvejus metus! Dar viena japonų kompanija sukūrė džinsus, kurie saugo nuo UV spindulių. Taigi, galime tik spėlioti, ką džinsų gamintojai mums pasiūlys rytoj.

Apžiūrėti džinsų vyrams modelius galite paspaudę čia.

Apžiūrėti džinsus moterims galite paspaudę čia.

Džinsai internetu JEANS4YOU.LT